E-SHOP

O kofeinu

Kofein je pravděpodobně nejrozšířenější stimulant na světě. Nápoje obsahující kofein jako káva, čaj, limonády a energetické nápoje se těší velké oblibě. Nejčastěji se s ním setkáváme v kávových bobech a listech čajovníku, stejně jako v produktech vyrobených z ořechu koly. Rostlin obsahujících kofein je však na celém světě na několik desítek.

V lidském organismu funguje jako:

  • stimulátor nervové soustavy CNS
  • dočasně potlačuje únavu a probouzí bdělost
  • pozitivně ovlivňuje spalování tuků

Kofein se do lidského těla dostává převážně orálně (ústy) – pitím čaje, kávy, koly atd. a v podobě léků proti únavě. Vstřebává se z žaludku a tenkého střeva. Z kávy se vstřebává po několika minutách po požití. U čaje je to až po 40 minutách, protože obsahuje jiné alkaloidy, které vstřebávání kofeinu oddalují. Kofein zrychluje tep, uvolňuje hladké svalstvo, rozšiřuje tepny a stimuluje oběhový a respirační systém (srdce a dýchání). Proto pomáhá lidem postiženým astmatem. Zvyšuje obsah mastných kyselin v oběhovém systému, byl proto léta používán sportovci. Tyto účinky mohou trvat od několika až do dvanácti hodin.

Tím, že kofein „stresuje“ tělo působením na jeho nervový systém, dochází k odbourávání tuků i v „klidovém“ stavu. Kofein přispívá k mobilizaci tukových zásob a způsobuje, že pracující sval tuk využije jako zdroj energie. To odsouvá vyčerpání zásob glykogenu a prodlužuje dobu, kterou je možno věnovat tréninku nebo požadovanému výkonu.

Poměrně novým objevem je skutečnost, že 1–2% koncentrace kofeinu je pro plže smrtelným nervovým jedem. Lze jej tedy použít jako moluskocid na hubení škodlivých plžů, hlavně slimáků.


zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kofein